Disfunkcija štitnjače i tinitus

Štitnjača je jedna od najvećih endokrinih žlijezda u tijelu. Nalazi se u vratu ispod usta. Štitnjača određuje koliko brzo tijelo gori energiju, čini proteine i koliko je osjetljivo tijelo na druge hormone. Poremećaj štitnjače vodi do brojnih problema uključujući smanjenu razinu energije, povećanu osjetljivost na bol, debljanje, depresiju i tinitus. Tinnitus je vrlo uobičajen učinak disfunkcije štitnjače.

Čujemo od mnogih ljudi s tinitusom koji pate od disfunkcije štitnjače. Tinnitus će obično smanjiti ili riješiti kada se riješi temeljni problem.

Štitnjača kontrolira metabolizam proizvodnjom hormona štitnjače, uglavnom tiroksina (T4) i trijodotironina (T3). Ovi hormoni reguliraju brzinu metabolizma i utječu na brzinu rasta i funkcije mnogih drugih sustava u tijelu. Štitnjače također proizvode hormon kalcitonin, koji igra ulogu u apsorpciji kalcija.

Proizvodnja T3 i T4 regulira hormon koji stimulira štitnjaču (TSH) proizvedenu u hipofizu. Danas je najčešća metoda određivanja disfunkcije štitnjače mjerenje TSH.

Jod je bitna komponenta i T3 i T4. T3 sadrži tri jodne molekule dok T4 sadrži četiri molekule. Velika većina hormona štitnjače proizvedena u štitnjači je tiroksin (T4) koji je najmanje aktivan od dva. Do 80% T4 se pretvara u jetru kako bi se proizveo T3, koji je deset puta aktivniji.

Dva najčešća problema u disfunkciji štitnjače su hormonska pretjerana proizvodnja (hipertireoza) i nedostatak hormona (hipotireoza).

Hipertireoza je rijetka, što utječe na oko 1% populacije. To rezultira ubrzavanjem metaboličkih procesa. Simptomi uključuju nervozu, razdražljivost, gubitak težine, trzajne ruke, panični poremećaj, srce i tinitus. Najčešći uzrok hipertireoze je Gravesova bolest, autoimuni odgovor koji pre-stimulira štitnjaču. Tinitus uzrokovan hipertireozom obično je povezan s otkucajima srca i pulsiran je u prirodi.

Hipotireoza je mnogo češća i može biti nedovoljno dijagnosticirana kod osoba s manje od teških simptoma. Hipotireoza pogađa 1,4% do 2,0% žena i 0,1% do 0,2% muškaraca. Prevalencija se značajno povećava s godinama, što utječe na 5% do 10% žena starijih od 50 godina i 1,25% muškaraca starijih od 60 godina. Tipični simptomi su u skladu s opadajućim metaboličkim funkcijama i kreću se od neodređenih pritužbi umora na otvorene kliničke simptome, uključujući promjene u razmišljanju i pamćenje, letargija, debljanje, hladno netrpeljivost, konstipacija i gušav povećanje štitne žlijezde.

Ostali uvjeti kao što su oštećenje sluha i zujanje u ušima, osobito kod starijih osoba. Najčešći uzrok hipotireoze je Hashimotov tiroiditis, upalno stanje koje napada štitnjaču. Uz hipotireozu tinitus je općenito prisutan kao kontinuirani zvuk.

Izvor:www.tinnitusformula.com